عدم ميل به ازدواج در دختران بیشتر است يا پسران؟ | سامانه استخدام ایرانسامانه کاریابی و استخدام ایران، سامانه جامع اینترنتی است که استخدام های دولتی و غیر دولتی را به صورت رسمي منتشر می نماید.

تمامي استخدامها ,فعال و داراي اعتبار هستند و آگهي هاي منقضي شده نمايش داده نمي شوند
سامانه کاريابي ايران هيچ آگهي استخدامي را به صورت تکراري و با تغيير عنوان منتشر نمي کند
اعضاي تکميل عضويت کرده مي توانند نمونه سئوالات آزمونها را رايگان و با ارزشي بيش از 500.000 ريال دانلود نمايند
آگهي استخدام

آگهي استخدام
عدم ميل به ازدواج در دختران بیشتر است يا پسران؟1394-11-24 | بازديد : 700

اين روزها موج حرف و حديث های بسياری در خصوص عدم ميل ازدواج دختران و پسران در كشور به راه افتاده است، موجی كه هر روز بر تعداد شركت كنندگان در آن افزوده می شود.به طور قطع می توان بيان كرد كه ازدواج در ايران از گذشته تا به امروز امری فراگير به شمار می آيد امری كه اين روزها تقريباً از حالت فراگيری در حال خروج است.
چرا كه برخلاف بسیاری از کشورهای پيشرفته و صنعتی که گروهی تمام عمر خود را در دوران تجردی می گذارند در ایران درصد اندكی ممکن است تا پایان عمر، مجرد باشند.
بیشتر جمعیت در ايران را جوانان تشکیل می دهند جوانانی كه در حال حاضر با مسائل مختلفی روبرو هستند، مسائل و مشکلاتی که باعث شده سن ازدواج در کشور افزایش پيدا كند كه این يعنی به صدا درآمدن زنگ خطری جدی برای خانواده ها و دولت که هر چه زودتر باید جلوی این مشکل را در كشور بگيرند.
ازآنجايی که ازدواج در بین مردم و در فرهنگ اسلام از قداست بسیار برخوردار است اما اين روزها توجه اندكی به آن می شود كه عده ای ريشه اين معضل را در بالا رفتن توقعات دختران و عده ای در پايين آمدن قدرت تشكيل زندگی در پسران نسبت می دهند.

*چرايی ميل و ترجيح برخی دختران در خانه پدر ماندن
چرا اکثر دختران و پسران در سن بزرگسالی تمایل به ازدواج ندارند و مایل به تشکیل خانواده نیستند؟سوالی كه پاسخ آن در نظر افراد متفاوت است و هر شخصی برای جواب آن دليل مخصوص به خود را دارد.
از سال ۹۰ شاهد رشد منفی ازدواج در کشور بوده‌ایم. به طوری که در سال ۹۰ منفی ۱.۹ درصد، در سال ۹۱ منفی ۵.۱ درصد و در سال ۹۲ نیز با کاهش منفی ۶.۷ درصدی مواجه بوده‌ایم.
در چند سال اخير موج عظيمی در خصوص كم بودن تعداد پسران در برابر دختران به راه افتاده است موجی كه بر اساس آن تعداد دختران دم بخت و ازدواج نكرده به دليل كمبود پسر در جامعه به حساب می آيد كه آماری اشتباه و كذب است اما در تازه ترين آمار اعلام شده تعداد دختران تازه متولد شده از تعداد پسران پيشی گرفته است.
علی اکبر محزون مدیر کل دفتر اطلاعات و آمار جمعیت سازمان ثبت احوال کشور در گفت و گو با خبرنگار گروه اجتماعی باشگاه خبرنگاران جوان، بیان کرد: در 10ماهه سال جاری تعداد یک میلیون و327 هزار و32 ولادت صورت گرفته که از این تعداد 681هزار و 768 مورد پسر و645 هزار و264 مورد دختر به ثبت رسیده است.
وی اضافه کرد: طبق آمار به ازای ولادت هر 100 مورد نوزاد دختر، 106 مورد ولادت نوزاد پسر ثبت شده است.
محزون افزود: با توجه به آمار به ثبت رسیده ولادت در 10 ماهه امسال در مقایسه با آمار ثبت ولادت در سال 93 رشد 3.7 درصدی داشته است.

*تغيیرات فرهنگ و نگرش در جامعه از علل تغيير سن و سال ازدواج
هر ساله در ايران سطح سنی ازدواج بویژه در دختران بالا رفته و به طور کلی، بر سن ازدواج چه در دختران و چه پسران افزوده می‌شود، ازدواجی كه سنت پيامبر اکرم (ص) است و بار ها و بارها از سوی افراد و مسئولان مختلف به شكل گيری و البته آسان گيری آن به خانواده ها توصيه شده است.
قرائی مقدم جامعه شناس در خصوص پايين آمدن ميل ازدواج در جوانان می گويد: تغییرات فرهنگ و نگرش جامعه در خصوص ازدواج یکی از علل تعیین کننده سن ازدواج است.
وی گفت: میل به استقلال اقتصادی در کنار تمایل به استقلال و جدایی از خانواده، گرایش به محدود کردن مسئولیت های ناشی از زندگی مشترک، کم رنگ شدن نقش خانواده ها در انتخاب همسر و در مقابل، نقش موثر فرزندان در این امر، کم رنگ شدن سنت ها و آداب و رسوم بومی و محلی و گرایش به سمت روش ها و سبک های ملّی و عمومی تر، در مجموع، گرایش هایی هستند که ذهنیت و گرایش های درونی نسل امروزی را شکل می دهند.
اين جامعه شناس بیان كرد: رشد فکری و معنوی جوانان امروزی سبب شده است که در خود صلاحیت انتخاب همسر را ببینند و بر مبنای اهدافی که خود تعیین می‌کنند اقدام به همسرگزینی می کنند، بر همين اساس برخلاف دهه های گذشته که ازدواج با رعایت مسائل طبقاتی و گرایش به وصلت های اجتماعی همسان صورت می گرفت، جوان امروز در انتخاب همسر به هماهنگی روحی می اندیشد.

*پسرانی كه به اندازه دختران در انتخاب نشدن به عنوان مرد زندگی مقصر هستند
بسياری از دختران با تمایل به ادامه تحصیل و رسیدن به مقاطع تحصیلی بالاتر تاثير بسياری در افزایش سن ازدواج دارند تا جایی که گاهی شاهد هستیم آن‌ها تمایلی برای تشکیل خانواده ندارند و ترجیح می‌دهند در کنار پدر و مادر خود زندگی كنند به همين دليل پیشنهاد ازدواج و خواستگاران خود را رد می‌کنند.
به مرور زمان نيز كه سطح تحصیلات آن ها بالا می‌رود، هدف ها و سطح انتظارات برای زندگی و انتخاب همسر نيز تغییر می‌کند و هر فردی را برای ازدواج قبول ندارند و عطای زندگی مشترك و انتخاب همسر را به لقای آن می بخشند.
شميم ٢٧ ساله از عدم ميل و علاقه و تاخير خود در ازدواج می گويد: در حال حاضر با تحصيلات و موقعيت شغلی و البته آزادی و استقلال‌طلبی كه من دارم نمی‌ خواهم خود را درگیر نگرانی‌ها و مشکلات ناگزیر ازدواج کنم و آرامشی که اكنون در آن قرار دارم را بر هم بزنم.
وی در ادامه معتقد است: هرچند شايد برخی افراد به اين اصل كه دختران پر توقع شده اند و مانند گذشته ها ساده زيستی را الگوی زندگی خود قرار نمی دهند اما من به نمايندگی بسياری از دختران به طور قطع می توانم بگويم كه شايد ميزان توقعات ما در زندگی تغيير شده باشد اما اين تغييرات تا حدودی به رفتار و منش پسران نيز مرتبط و گره خورده است.چرا كه در حال حاضر برخی پسرانی كه از ما تقاضای ازدواج و تشكيل زندگی مشترك را دارند قطع به يقين افرادی نيستند كه بتوان در زندگی به آن ها تكيه كرد و به قول معروف عمری را با آن ها گذراند، چون آن ها تنها به حال و نه به تامين زندگی در آينده فكر نمی كنند.
شميم افزود: برخی پسران با تفكر اينكه با قدرت خريد پوشاك، خوراك و تنها تامين مايحتاج روزمره زندگی می توانند يك زندگی مستقل و جدا از خانواده پدری را تشكيل دهند برای ازدواج پا پيش می گذارند و زمانی كه جواب منفی و به قول معروف رد می شنوند پر توقع بودن را به دختران نسبت می‌دهند بدون اينكه لحظه ای به عملكرد خود فكر كرده باشند.
عدم ميل و علاقه جوانان در هر دو گروه از پسران و دختران وجود دارد اما به طور قطع نمی توان اين عدم علاقه را در دختران خلاصه كرد چرا كه هر اندازه كه توقعات دختران كاهش يابد، از سنگين بودن مسئولیت پسران در زندگی كاسته نمی شود و با سست گرفتن زندگی نمی توانند زندگی مناسب برای دختر مورد علاقه خود بسازند.

عدم ميل به ازدواج  دختران  پسران تشکیل خانواده  سامانه استخدام ايران


اشتراک گذاري اين مطلب در :   اشتراک گذاري در کلوب    اشتراک گذاري در فيس نما    اشتراک گذاري در گوگل پلاس    اشتراک گذاري در digg    اشتراک گذاري در stumbleupon    اشتراک گذاري در تويتر    اشتراک گذاري در فيس بوک   

آگهي استخدام


ارسال نظر در مورد اين خبر
نام : *
نظر شما : *
کد امنيتي :
  (کد داخل تصوير را وارد نماييد)
آگهي استخدامامکانات اعضاي سامانه

  نمايش استخدامهاي مرتبط با تخصص، استان و شهر شما
  دانلود رايگان نمونه سئوالات آزمونهاي استخدامي
  آگاهی از استخدامهاي روز، دولتي و خصوصي
  اطلاع رساني استخدام هاي جديد از طريق ايميل و پيامک
  ارائه اطلاعات و رزومه شما به دهها کارفرماي جوياي کارمند
  دريافت و مشاهده پيامهاي رسيده از کارفرمايان

 
آگهي استخدام